Bunlardan sosyal gelişim oldukça önemlidir. Çocuklar doğduklarında kendilerini belli bir çevrenin içinde bulurlar. Bu çevreye uyum sağlamaları zaman alacaktır. Toplumun kurallarını zamanla öğreneceklerdir. topluma uyum sağlamaya çalışacaklardır. burada bazı yöntemler  ya da uygulamalar bize yardımcı olur. Oyun bunlardan biridir. Çocukların sosyal gelişimi üzerinde oyunların çok büyük bir etkisi vardır.

Bazı çocuklar kendilerini ifade etmekten çekinirler. Diğer insanlarla paylaşamadıkları duguları oyuna yansıtabilirler. Bu şekilde çözüm yolu geliştirebilir. Bunun olumsuz etkilerini de görmek mümkündür. Çocuğun sadece kendini oyun ortamında ifade edebilmesi onu toplumdan soyutlar.Çocuk kendini ifade edemez hale gelebilir. Bu yüzdende oyunlarında belli bir miktarda oynanması gerektiğini düşünüyorum. Fakat çocuğun oyunda öğrendiklerini gerçek yaşama uyarlaması çocuğun gelişimine katkı sağlar. Örneğin çeşitli meslek gruplarının taklit edilerek o mesleğin kuralları öğrenilebilir. Çocuğun sosyal yönden gelimesinde büyük önem taşımaktadır. tplum kuralları oyun yoluyla çok iyi bir şekilde aktarılabilir.

örneğin bu toplumun kurallarını ya da herhangi bir konu hakkında çocuğa bilgi vermek istesek sadece belli bir süre çocuğun bizi dinlemesini sağlayabiliriz. Çocuk belli bir süre sonra sıkılmaya başlayacaktır. Biz aynı işlemi oyunla yapmaya çalışırsak daha başarılı olacağımızı görürüz. çünkü oyunda çocuk eğlenir,ondan zevk alır. eğlenirken öğrenir ve bu öğrenme diğer durumlara göre daha kalıcıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: