Oyunun Zararları

Her ne kadar bilgisayar oyunlarının birçok yaralı yönü olsa da bu süreç arttığı zaman özelliklede çocuklar için oldukça zararlı hale gelebiliyor.

Genellikle birçok çocuk eğitici ve öğretici oyunlardan ziyade şiddete yönelik, savaş, vurmalı kırmalı oyunları tercih ettiği görülüyor. Oyun oynayan çocuk belli bir süre sonra oyunun etkisinde kalarak onları taklit etmeye başlıyor. Bunlarda çocukların daha saygısız, saldırgan hale getirdiği görülüyor.

Çocukları saatlerce bilgisayar başında tutan bu oyunlar aynı zamandan sosyal gelişimlerini de engellemekte. Gerçek dünyadan uzak bir şekilde oyun oynayan çocuk belli bir süre sonra gerçek hayattan sıkılır. Uyum sağlayamaz hale gelir.

Saatlerce oynanan bağımlılık yapan bu oyunlar insan sağlığını da tehdit etmektedir. Göz bozukluklarına, sırt ve bel ağrılarına neden olmaktadır.

Her şeyin fazlası zararlı diyerek oyunlarda belli bir miktar oynanmalıdır. Her ne kadar oyunlardan kopmak zor olsa da insanın kendini fazla kaptırmaması gerekir. Sağlığını riske atmamalıdır. Resimdeki çocuğa bakacak olursak uyku beslenme sağlık gibi birçok yönden oyunlarının olumsuz etkisini görmek mümkündür. Bu konuda aileye büyük görev düşmektedir.

 

Reklamlar

Comments on: "Oyunun Zararları" (2)

  1. ne yazık ki çocuklar bilgisayar oyunlarının zararlarının çok da farkında değil.büyüklerin kontrolü altında olsa böyle görüntüler de olmaz diye düşünüyorum.

    • Kesinlikle katılıyorum. Ailelerde bir yere kadar ilgileniyorlar çocuklar genelde daha inatçı olup istediklerini elde ediyorlar:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: